Instruktorka: Małgorzata Konieczny

Małgorzata Konieczny

Kontakt

Opis doświadczeń z Masażem Shantala

O masażu Shantala:

 

    •   Audycja w poznańskim Radio Merkury. Gościłam u Pani Kaliny Olejniczak w programie z cyklu Babie lato i rozmawiałyśmy o dotyku i masażu.

    [ 2013-03-25 ]


 


  • Fotografie z konferencji MamaPyta.pl, która odbyła się 18.09.2012 w Poznaniu.





Masaż Shantala – dotyk miłości dla Twojego dziecka

Masaż Shantala to tradycyjny masaż indyjski, mający tysiącletnią tradycję, zgodnie z którą przekazywany jest z pokolenia na pokolenie. Tamtejsze mamy masują swoje dzieci od chwili narodzin, do momentu gdy opuszczą one dom rodzinny.

stópki To właśnie w Indiach, w latach ’70 minionego stulecia, francuski położnik Frederick Leboyer po raz pierwszy zetknął się z tym rodzajem masażu. Spacerując po małych uliczkach Kalkuty, ujrzał kobietę o imieniu Shantala masującą swojego synka z pełnym miłości oddaniem i zaangażowaniem. Wynikiem fascynacji prostotą, spokojem i miłością, z jakimi Shantala masowała dziecko, siedząc bezpośrednio na ziemi, jest książka „Shantala. Tradycyjna sztuka masażu”, która po dziś dzień cieszy się we Francji wielką popularnością. Polskie wydanie tej książki ukazało się w 2012 roku, nakładem wydawnictwa Mamania.

Obecnie masaż Shantala ma szerokie grono zwolenników w USA i Kanadzie, gdzie na wielu uniwersytetach powołano katedry, na których uczeni prowadzą badania nad rolą dotyku w życiu i rozwoju człowieka, a zwłaszcza małego dziecka.
W Europie masaż Shantala najszerzej praktykowany jest w Holandii, skąd trafił do Polski.

Początkowo, w naszym kraju, ta technika masażu wykorzystywana była głównie przez specjalistów zajmujących się terapią dzieci z porażeniem mózgowym oraz innymi deficytami rozwojowymi.
W trakcie wykonywania masażu Shantala pobudzanych jest wiele zmysłów, co wspomaga rozwój dziecka, u którego zaburzone lub wręcz zamknięte są niektóre kanały komunikacji. Tę technikę masażu można stosować u niemowląt, dzieci starszych oraz dorosłych. Traktuje się go, jako element wspomagający terapię u osób niepełnosprawnych i pacjentów terminalnych.

Masaż nie jest dla noworodka czymś nowym. Wszak przebywając w brzuchu mamy, masowany jest przez wody płodowe i głaskany przez delikatne ruchy macicy. W miarę wzrostu dziecka, nacisk macicy staje się coraz większy, co wspaniale stymuluje rozwój skóry i innych organów małego człowieka. Poród, zaś, jest pierwszym intensywnie odczuwanym i mającym duże znaczenie dla startu w nowy etap życia rodzajem masażu.

Jedną z zalet masażu Shantala, jest stosunkowo łatwa do opanowania technika jego wykonywania. Każdy rodzic, który zdecyduje się przeznaczyć na naukę pod okiem instruktora kilka godzin, z pewnością znakomicie nauczy się masować swoje dziecko.

Ponadto śmiało możemy masować niemowlaka, a nawet wcześniaka. Często rodzice czekają do momentu odpadnięcia kikuta pępowinowego, gdyż obawiają się go podrażnić.
Przy regularnym masażu ( 3 – 4 razy w tygodniu), dziecko jest wyraźnie zrelaksowane, spokojniejsze, a tym samym jakość jego snu ulega poprawie.

Czuły dotyk nie tylko uspokaja niemowlęta, ale także poprawia przebieg wielu procesów fizjologicznych i usprawnia działanie większości układów, między innymi odpornościowego, oddechowego i krążenia. Dzieci częściej dotykane i przytulane także szybciej przybierają na wadze, co jest szczególnie ważne u wcześniaków.

Wymieniając korzyści, jakie niesie ze sobą masaż Shantala, nie należy pomijać pozytywnego wpływu tego rodzaju dotyku, na osobę masującą (tatę, mamę, starsze rodzeństwo). Rodzice masujący swoje pociechy odczuwają zdecydowaną poprawę wiary we własne kompetencje rodzicielskie. Zwłaszcza ojcowie, czują się pewniejsi w relacjach z dzieckiem, gdyż nabierają umiejętności rozpoznawania i prawidłowego reagowania, na sygnały i komunikaty wysyłane przez ciało dziecka. Dobroczynne działanie masażu odczuwają także mamy, zwłaszcza te borykające się z depresją poporodową. Uwalniana podczas masażu oksytocyna wspomaga laktację.

Po masażu dobrze jest zrobić dziecku kąpiel. Będzie ona miała dodatkowy efekt relaksujący. A poza tym zmyje z ciała nadmiar olejku użytego do przemasowania dziecka.

Przygoda z dotykiem poprzez masaż, jest wspaniałym doznaniem także dla przedszkolaka, ucznia, nastolatka oraz osoby dorosłej. Modyfikacji poddamy niektóre ruchy masażu, ale jedna rzecz pozostanie niezmienna: pozostaniemy na kilkanaście minut sam na sam z drugim człowiekiem i będziemy go tak dotykać, aby przekazać mu odprężenie, spokój, bezpieczeństwo. Być może wymienimy kilka uważnych spojrzeń, słów, będziemy wspólnie oddychać i po prostu być ze sobą…

Małgorzata Konieczny – dyplomowana Instruktorka Polskiej Szkoły Masażu Shantala.
www.Familijny-Fyrtel.pl

Opublikowano na portalu Emaluszki.pl w dniu 07.04.2013